NA DOVOLENOU AUTEM

Co je dobré vědět a zařídit před odjezdem

DÁLNIČNÍ ZNÁMKY A POPLATKY

Pro tranzit přes Slovensko a Maďarsko je nutné si koupit elektronické dálniční známky. Obojí se dá bezpečně koupit před odjezdem online přes e-shop. Platba je kartou a potvrzení přijde na mail, je to vyřízeno během chvilky.

Srbsku se platí mýtné přímo na mýtných bránách, tranzit je rozdělen na dva placené úseky, tj. vždy od hranic před Bělehrad. Zaplatit se dá teoreticky na bráně kartou, ale jen pokud jim právě funguje terminál. V hotovosti přijímají i platbu v eurech, ale vrací RSD, tak doporučuji mít s sebou na mýto drobné v EUR.
​​​​​​​
​​​​​​​V Bulharsku se kupuje univerzální e-viněta. Není to pouze na úseky dálnic, ale mají zpoplatněno i mnoho silnic nižší třídy. Viněta se vztahuje opravdu na vše, na celém území BG. Platba je pak kontrolována přes kamery, ale bylo mi doporučeno vozit i doklad o zaplacení s sebou v autě. V případě nějaké místní kontroly se prý s papírem v ruce lépe argumentuje :)
Bulharská E-viněta se dá koupit také buď předem z domova přes e-shop a nebo úplně jednoduše na hranicích po vjezdu do země. Na hranicích je pro tyto účely speciální office, kde se dá viněta koupit buď u okénka za hotové (EUR, BGL) nebo kartou v automatu. Vše je jednoduché a intuitivní, není potřeba umět komunikovat.

DOPORUČENÁ TRASA

ČR-SR-MAĎARSKO-SRBSKO-BG

DÁLNICE

E65-E75-E80
D1-D2-M15-M1-M5-A1-A4
V BG ze Sofie výjezdem na A2 (E79)

NAVIGACE, DATA, POVINNÁ VÝBAVA

Nějakou navigaci bych pro cestování po Bulharsku určitě doporučila.
Mimo hlavní trasy jsou na silnicích občas nečekaně ostré zatáčky, takže se vyplatí buď sledovat cestu v navigaci nebo se zkusit držet za někým z místních, ale s rozumem. Traduje se, že každý balkánský řidič je opravdu dobrý (protože ti špatní jsou už mrtví).
Pro tranzit Srbskem je potřeba se rozhodnout, jestli platit drahá data (tarif mimo EU) nebo jet offline. Určitě nehrozí, že by se někdo ztratil, vše je velmi dobře značeno. Průjezd Srbskem je celý po dálnici, která je z velké části úplně nová.

Na internetu se dá najít seznam povinné výbavy pro všechny země. V BG je součástí povinné výbavy auta i hasicí přístroj a všichni doporučují ho opravdu mít, policie to kontroluje.​​​​​​​

ČASOVÝ PLÁN A ZASTÁVKY CESTOU

Osobně dávám přednost schematu "cesta je součást dovolené". Nemohu tedy přinést žádné zaručené informace za jak dlouho je reálné nonstop dojet z Prahy k moři.
Na cestě je mnoho míst, kde se vyplatí zastavit nebo si vzít ubytování a nějaký čas tam pobýt. Loni jsem na cestě do BG na tři dny odbočila do Beogradu, protože jsem tam předtím nikdy nebyla a to město je prostě potřeba vidět a zažít!
Kdo by chtěl rozpůlit cestu a někde slušně přespat, určitě bych doporučila v Maďarsku městečko Szeged. V Srbsku určitě zmíněný Bělehrad, ale ubytování je dobré vybírat podle možnosti parkování zdarma. V některých lokalitách je tam parkování dražší než nocleh.
(K oběma městům jsem ještě našla a připojila prokliky na stránku Booking. Ubytování na cestách rezervuji přes ně a vždy jsem byla spokojená)

Pravděpodobná zdržení:
Na začátku/konci cesty naše D1, to není potřeba komentovat. Kdo tento úsek musí projet, měl by si vymyslet svojí vlastní taktiku:)
Průjezd okolo Budapešti vypadá na mapě hladce, ale záleží na provozu a hodině. Loni jsem tam stála v kolonách, některé úseky se objížděly přes okolní vesnice. Zdržení minimálně hodina. Letos jsem projížděla Budapeští okolo 4.hodiny ráno a bylo to úplně volné.
V Bulharsku je rozkopaný úsek od hranic z Kalotiny téměř až do Sofie, pracují tam na napojení nových úseků E80. Objížďky jsou po "polních cestách", ale nikde se nestojí, jen se jede pomaleji. Zdržení je to minimální, ale je to nepříjemné a místy trochu nebezpečné (pro auto). Bohužel to nevypadá, že by to byla práce jen na rok-dva..
Na cestě zpět do Čech je téměř vždy tragická situace na Srbsko-Maďarských hranicích (Horgos). Je potřeba počítat s čekáním na vstupu do Maďarska (zpět do EU) minimálně hodinu, v horším případě několik hodin. Je potřeba počítat s kontrolou a prohlížením zavazadel, a ptají se i na dodržení limitu převážených cigaret a alkoholu.

E80 NIŠ - DIMITROVGRAD
E80 Niš - Dimitrovgrad

foto 2019 - Zajímavý úsek cesty s mnoha tunely.

OBJÍŽĎKY E80 ​​​​​​​KALOTINA - SOFIE
objížďky E80
​​​​​​​KALOTINA - SOFIE (foto2019)

JAZYK A KOMUNIKACE

Bulharština je jihoslovanský jazyk zapisující se cyrilicí.
Slovem Bulhaři (българи) [bŭlgari] se původně označoval národ ze střední Asie, jehož jazyk neměl nic společného se slovanskými jazyky. Bulhaři se v 7.století usadili na Balkáně a byli asimilováni místním slovanským obyvatelstvem; dali mu však své jméno a zanechali stopy jak ve slovní zásobě slovanské bulharštiny, tak v její gramatice.
Bulharština má některé rysy, které ji odlišují od většiny ostatních slovanských jazyků. Téměř chybí skloňování podstatných jmen, naopak se vyvinul člen. Slovesa nemají infinitiv a mají více minulých i budoucích časů. Pády se vyjadřují pomocí předložek.
Ve výslovnosti asi hlavní rozdíl je, že měkká samohláska nezměkčuje souhlásku před ní.

Většina automatických překladačů bulharskou větu nepřeloží z češtiny srozumitelně.
​​​​​​​
Trochu větší šance na správný překlad je z angličtiny.
V Bulharsku se dá teoreticky domluvit anglicky, německy a rusky, ale není to pravidlem. Místní lidé jsou ale velmi vstřícní a rádi komunikují s cizincem. Pomalá čeština, úsměv a pantomima stačí k vyřešení běžné situace.
Dávám sem odkaz na aplikaci, kde se dají rychle a jednoduše naučit základní slova a fráze. Pozdravit, poděkovat, domluvit se u benzínky a v restauraci, za pár dní to zvládne každý. 

Co by mohlo překvapit
Bulharština má mnoho slovíček, která nám zní "česky", ale mají zcela odlišný význam...
Například:
napravo - bg. "napravo" znamená rovně (doprava se řekne "nadjasno")
hodina - bg. "godina" znamená rok (hodina se řekne "čas")
stůl - bg. "stol" znamená židle (stůl se řekne "masa")
kola - bg. "kola" znamená auto (pneumatika se řekne "guma")
​​​​​​​hora - bg."gora" znamená les (hora se řekne "planina")

vyzkoušení zdarma

PENÍZE, DOKLADY, POJIŠTĚNÍ

Jako cestovní doklad stačí OP, není potřeba pas ani na průjezd Srbskem.
Na tranzit i pobyt je ideální mít platební kartu a nějakou rezervní hotovost v eurech. Rozhodně se nevyplatí shánět a měnit v ČR před odjezdem bulharská leva (většina směnáren je ani nemá). Doporučuji je postupně vybírat až na místě z bankomatů, je to nejlevnější a nejjistější. Je dobré v hotovosti držet jen to, co se opravdu utratí. Měnit po návratu z dovolené zbylé BGL na koruny je opravdu nevýhodné.
Nejvýhodnější, nejlevnější a nejbezpečnější je samozřejmě platit kartou všude, kde ta možnost je. Bankomaty, terminály na benzínkách, v obchodech a v restauracích jsou stejně běžné jako u nás, tj. ve městě jsou kdekoliv, na nějaké malé vsi bych na to úplně nespoléhala, a na lokálních tržnicích se platí hotově.
Bezpečnost použití platební karty je stejná jako u nás!

Určitě je potřeba mít základní pojištění jako při jakékoliv jiné cestě, tj. cestovní pojištění a zelenou kartu. Výhodné je sjednat si chybějící pojištění online, je to jednoduché a dostupné 24hodin denně. Vše se dá pohodlně vybrat, sjednat i zaplatit online před odjezdem nebo i z cesty. Dole jsou odkazy do nezávislého srovnávače cen, se kterým jsem spokojena a mám to vyzkoušené.

cestovní pojištění od Porovnej24
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění online 24 hodin denně:
1/ Porovnej si zdarma ceny a varianty.
2/ Pojisti se online za pár minut

ZDE
povinné ručení od Porovnej24
POVINNÉ RUČENÍ

Pojištění online 24 hodin denně:
1/ Porovnej si zdarma ceny a varianty.
2/ Pojisti se online za pár minut

ZDE
havarijní pojištění od Porovnej24
HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění online 24 hodin denně:
1/ Porovnej si zdarma ceny a varianty.
2/ Pojisti se online za pár minut

ZDE