AKTUÁLNÍ INFORMACE

7. 6. 2020
OTEVŘENÉ HRANICE A PODMÍNKY PRO CESTOVÁNÍ
aktualizace 3.7.2020
ČR - Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě
Stále v platnosti: 8.7.2020
Publikováno: 12.06.2020 / 23:15 | Aktualizováno: 01.07.2020 / 13:14
Od 15.6.2020 se uvolňují překážky volného pohybu osob na většině území EU. Po ukončení nouzového stavu v České republice k 17. květnu 2020 platí na území ČR v souvislosti s epidemií koronaviru ochranná opatření ministerstva zdravotnictví.
CESTOVÁNÍ Z ČR DO ZAHRANIČÍ - ROZCESTNÍK
Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí v zahraničí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR a naleznete je také v Rozcestníku informací k cestování do zahraničí.
NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ DO ČR - SEMAFOR
Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru upravuje s účinností od 1.7.2020 ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (ze dne 30.6.2020) a pravidelně aktualizované sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR, tzv. Semafor, na jehož základě nemusí občané ČR a cizinci cestující do České republiky ze státu s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (zelená barva) předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.
Při návratu (delsím než 12 hodin) ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (červená barva) a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (neoznačené žádnou barvou), které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, je po vstupu do ČR až na výjimky nutno nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 nebo podstoupit karanténu. Tyto podmínky se vztahují i na občany ČR, kteří mají bydliště v jiném členském státě EU, tzn. bydlí-li v zemích s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (označených zeleně), nutnost předložit po vstupu do ČR negativní test nebo nastoupit karanténu se na ně nevztahuje, ale bydlí-li v zemích s vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tj. označených červeně, nebo žádnou barvou) musí po vstupu do ČR kontaktovat hygienickou stanici a předložit negativní test nebo nastoupit karanténu (nevztahuje-li se na ně některá z výjimek).
Více informací o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.
Bulharsko - Aktuální informace k cestování v souvislosti s pandemií COVID-19
24.04.2020 / 11:01 | Aktualizováno: 03.07.2020 / 10:52
Často kladené otázky a odpovědi:
- Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?
Ano, podle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení a není nutné uvádět důvod.
- Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Negativní test na COVID-19 není zapotřebí a český občan, pokud nepřicestuje ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu nemusí po příjezdu do karantény. Pro určení země, z níž osoba přijíždí, je podstatné, kde jeho cesta byla zahájena, nikoli přes který stát tranzitoval nebo kde krátkodobě přebýval. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení.
- Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?
V tuto chvíli dle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení, což se vztahuje i na tranzit ze Srbska či Rumunska, avšak nikoli z Turecka či Republiky Severní Makedonie. Zde platí, že tranzit přes území lze provádět pouze v případech,kdy je možno zajistit neprodlené opuštění území Bulharské republiky, jinak by bylo nutné podstoupit 14denní karanténu.
- Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?
Ano, je možno do Bulharska přicestovat za prací a nejsou stanoveny zvláštní podmínky. Pouze by český občan neměl přicestovat ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu, aby se vyhnul po příjezdu do povinné karanténě. Doporučuje se mít s sebou při vstupu potvrzení o zaměstnání (pracovní smlouvu apod.).
- Na co si mám dát pozor?
Podle nařízení ministra zdravotnictví opět platí nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorách (s výjimkou stravovacích zařízení, náleven a v případě sportovců během fyzické činnosti), a to i po 30. 6. 2020. Nošení roušek v otevřených prostorách již není povinné, ale je úrady doporučováno. Platí i povinné používání dezinfekce a dodržování hygienických zásad (mytí rukou, odstup 1,5 m) na pracovištích.
- Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Bulharsku?
Od 15. 6. 2020 nejsou žádné omezující podmínky. Doporučujeme však průběžně sledovat tzv. semafor zemí Ministerstva zdravotnictví ČR kvůli případným změnám.
V návaznosti na rozhodnutí vlády o ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR níže uvádíme aktuální informace.
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY
Od 15. 6. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do států EU a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených zeleně a oranžově na tzv. Semaforu).
MZV i nadále doporučuje cestovat do zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu) a ostatních zemí světa jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření a výrazných komplikací v dopravě.
Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, na jehož základě s účinností od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR při návratu z členských států EU a dalších států schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19 absolvovat test ani karanténu. Nutnost absolvovat test nebo karanténu nebude platit při vstupu do ČR ani pro občany ČR a jejich rodinné příslušníky, kteří mají bydliště v členských státech EU a dalších státech schengenského prostoru s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19.
Při návratu ze států s vysokým rizikem (červená barva) nákazy onemocnění COVID-19 a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (nejsou označeny žádnou barvou) platí až na výjimky stanovené v ochranném opatření při vstupu do ČR nutnost absolvování testu nebo karantény.
Ministerstvo zdravotnictví bude vyhodnocovat jednou týdně data ECDC a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit na webu koronavirus.mzcr.cz.
Ministerstvo zahraničí připravuje v návaznosti na schválení tzv. semaforu, který určuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích, interaktivní Mapu cestovatele, na které se občané budou moci informovat o podmínkách vstupu do konkrétních zemí. Ty jsou v gesci jednotlivých vlád, a budou se proto průběžně měnit. MZV bude údaje aktualizovat na základě informací z českých ambasád.
Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních ČR věcí či Ministerstva vnitra ČR.
2. VSTUP NA ÚZEMÍ BULHARSKA A TRANZIT
S platností od 1. 7. do 15. 7. 2020 je nadále prodloužen dočasný zákaz vstupu všech občanů bez rozdílu národnosti a přes všechny vstupní body. Nicméně toto neplatí pro občany EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu), Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, jakož i členy rodin bulharských občanů a osoby, jež žijí ve faktickém svazku s bulharským občanem, a občany třetích zemí, kteří mají trvalý či dlouhodobý pobyt na území Bulharska, zemí EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) včetně členů jejich rodin. Povinná 14denní karanténa při vstupu do země se týká všech osob, které vstupují na bulharské území ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu. Z výše uvedeného zákazu platí výjimka pro
- bulharské občany a občany ostatních zemí EU, kteří cestují z humanitárních důvodů nebo jsou představiteli subjektů zabývajících se obchodně-ekonomickou a investiční činností a osoby mající přímý vztah k budování, údržbě, provozu a zajištění bezpečnosti strategické a kritické infrastruktury Bulharské republiky, realizaci projektů certifikovaných dle Zákona o podpoře investic, analýzám projektů pro potenciální investory a další činnosti, jež mají význam pro ekonomiku země, jakož i osoby, zapojené do výstavby a opravy lodí, což musí být potvrzeno dopisem ministra hospodářství nebo jiného ministra, odpovědného za danou činnost;
- zdravotnické specialisty, vědecké pracovníky ve zdravotnictví, sociální pracovníky a jejich vedoucí, je-li účel jejich cesty spojen s vykonávanou profesí;
- pracovníky, kteří jsou zapojeni do dodávek léků, zdravotnických výrobků a osobních ochranných prostředků, zdravotnických přístrojů včetně jejich instalace a údržby;
- zahraniční oficiální představitele (vrcholné státní představitele, členy vlád apod.) a členy jejich delegací, jakož i diplomaty, zaměstnance mezinárodních organizací, vojáků, příslušníků bezpečnostních a pořádkových služeb a humanitární pracovníky při plnění jejich povinností;
- přeshraniční pracovníky;
- řidiče autobusů, zajišťující mezinárodní převoz cestujících;
- řidiče nákladních automobilů, které vykonávají nebo dokončují mezinárodní přepravu zboží a nákladů.
Nařízení ohledně tranzitního průjezdu přes území Bulharska se nemění. Podle sdělení Ministerstva zahraničních věcí Bulharska mohou čeští občané cestovat a tranzitovat přes Bulharsko bez omezení, pokud nepřicestují z některé z výše uvedených zemí (tzn. v tuto chvíli konkrétně z Turecka či Republiky Severní Makedonie, kde je nutno opustit území neprodleně, jinak hrozí 14denní karanténa).
Cestovatele, kteří hodlají tranzitovat přes Bulharsko do Řecka, upozorňujeme, že tak mohou učinit pouze přes hraniční přechod Kulata-Promachonas a při dodržení podmínek stanovených řeckými úřady (viz zde).
Osoby, které nemusí do karantény, jakož i ty, které tranzitují přes území Bulharska, předloží orgánům pohraniční zdravotní inspekce prohlášení, které je přílohou nařízení ministra zdravotnictví č. PD-01-372/30. 6. 2020.
Aktualizované informace ke vstupu do země a situaci na hraničních přechodech (včetně informace o intenzitě nákladní dopravy) jsou k nalezení zde.
Na hraničních přechodech a letištích jsou cestujícím distribuovány informační letáky (v bulharštině) na téma infekce koronaviru s podrobnými instrukcemi, doporučeními a kontakty. Leták přikládáme pro orientaci a případné využití (Koronavirus v BG leták (PDF, 910 KB)).
Na letišti Sofie jsou cestující kontrolováni prostřednictvím distantních termokamer a v případě tepelné detekce nebo podezření (např. pocení, kašel apod.) jsou vyšetřováni na místě individuálně. Cestující se v případě potřeby mohou obrátit na letištní tel. linky oblastní zdravotní inspekce (mluví anglicky) - Terminál 1 (staré letiště): +359 (0) 2937 3621, Terminál 2 (nové letiště): +359 (0) 2937 3607.
3. DOPRAVA
Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska.
Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Sofií a Prahou, které zajišťuje národní přepravce Bulgaria Air (www.air.bg), původní pravidelný letový řád však kvůli současné situaci nahradily lety pouze v úterý, pátek a neděli. Doporučujeme ověřit aktuální informace na jejich stránkách, příp. na stránce Letiště Sofia. Další možností je let ze Sofie přes některé z evropských měst - např. v Německu, Francii, Rakousku - a navazující tranzit do vlasti.
Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava je postupně obnovována, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava.
Mezinárodní automobilová nákladní doprava díky dohodám mezi Bulharskem a okolními státy nadále funguje - viz stránky MV BG.
4. OPATŘENÍ
Bulharská vláda ukončila dne 13. 5. 2020 platnost nouzového stavu v zemi, od 14. 5. 2020 platí na celém území země mimořádná epidemiologická situace na základě rozhodnutí vlády, jejíž platnost byla dne 24. 6. 2020 znovu prodloužena až do 15. 7. 2020.
Za účelem pokračování opatření proti šíření onemocnění COVID-19 vydává ministr zdravotnictví Bulharské republiky dle potřeby nařízení, jimiž prodlužuje platnost omezení. Jejich aktuální znění a přehled lze nalézt na informační stránce o COVID-19.
Zprávy o aktuálním stavu v zemi jsou zveřejňovány a průběžně aktualizovány na informační stránce o COVID-19.
5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
V případě podezření na onemocnění je doporučeno postiženým obracet se na svého všeobecného lékaře, resp. kontaktovat oblastní zdravotní inspekci (platí zejména pro cizince, kteří nemají svého všeobecného lékaře), která dle prvotních příznaků nemocného rozhodne o dalším postupu. Ambulantní návštěva nemocného není doporučena. Oblastní zdravotní inspekce (výběr): Sofie – tel. +359 (0) 882 932220, Burgas – tel. +359 (0) 56 807 302, Varna – tel. +359 (0) 52 634 019.
Na úrovni ministerstva zdravotnictví BG byla zřízena horká informační linka (funguje 24/7 v bulharštině) – tel. +359 2 807 87 57 (www.mh.government.bg) a aktualizované informace jsou k dispozici na https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/.
V rámci ministerstva zahraničí BG funguje Situační centrum (tel. +359 2 948 2404), na jehož web stránce jsou zveřejňovány informace (v bulharštině) k aktuálnímu vývoji situace kolem šíření koronaviru ve světě: https://www.mfa.bg/bg/situationcenter. Na linku Situačního centra se mohou obracet především Bulhaři cestující do zahraniční, ale v případě nouze i cizinci (mluví anglicky). Dalším relevantním pracovištěm a informačním zdrojem na celostátní úrovni je Národní středisko pro nákazu a parazitické nemoci www.ncipd.org.
Centrálním pracovištěm a národním operačním štábem pro boj proti koronaviru je vojenská nemocnice v Sofii (Military Medical Academy, ul. Sveti Georgi Sofiyski 3, tel. +359 2 922 6000, www.vma.bg). Národní operační štáb pořádá denně pro tisk situační konferenci, informace jsou následně zveřejňovány v médiích (např. The Sofia Globe v angličtině, https://sofiaglobe.com/).
Obecné informace k vývoji situace kolem koronaviru lze rovněž nalézt na webové stránce Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) https://www.ecdc.europa.eu/en.
6. DALŠÍ INFORMACE
V případě potřeby je v Bulharsku možno požádat o provedení testu PCR - možné kontakty v Sofii:
1. Univerzitní nemocnice SOFIA MED - PCR testy - https://hospitalsofiamed.bg/Новини/Тестове-за-COVID-19/p47
2. Laboratoř RAMUS - PCR testy - https://ramuslab.com/spisak-adresi-ramuslab-covid19-koronavirus/
RADY A TIPY - AUTEM NA DOVOLENOU BG2020